A projekt fókuszában a demográfiai hanyatlással küzdő vagy attól fenyegetett európai vidéki régiók álltak. A központi célkitűzések a zsugorodást előidéző folyamat(ok) megértése, a régiók e csoportján belüli heterogenitás feltérképezése, és olyan beavatkozási logika(k) kidolgozása a megfelelőbb integrált politikai megközelítésekhez, amelyek proaktívan, a területi előnyökön és a felmerülő lehetőségeken alapuló stratégiákat mozdítanak elő, miközben felismerik, hogy enyhíteni kell a folyamatos csökkenés hatásait, és szem előtt tartják az EU kohéziós és strokturális alapokra vonatkozó politikája keretében rendelkezésre álló “beavatkozási eszközöket”.
A projekt ismereteket és megoldási lehetőségeket nyújt az európai vidéki régiókban végbemenő társadalmi-gazdasági változások okairól és következményeiről, és innovatív területi kormányzási megoldásokat fog feltárni az akut és gyakran visszafordíthatatlan elnéptelenedéssel és gazdasági hanyatlással küzdő vidéki régiók számára. Emellett ajánlásokat fogalmaztak meg a szakpolitikai beavatkozások jobb koordinációjára és hatékonyságára, különösen az Európai Unió vidékfejlesztési és kohéziós politikájával összefüggésben az integrált helyalapú stratégiák célzott megtervezésére, végrehajtására és finanszírozására.
Szakpolitikai kérdések
- Hogyan lehet megérteni és mérni a vidéki régiók zsugorodásának jelenségét? Hol vannak Európa zsugorodó vidéki régiói?
- Melyek azok a konkrét gazdasági, társadalmi és környezeti tényezők, amelyek a különböző területi összefüggésekben meghatározzák a vidéki térségek zsugorodását, és hogyan alakulnak az ilyen régiók fejlődési pályái a jövőben?
- Melyek a zsugorodó vidéki régiók kritikus kihívásai és potenciális lehetőségei?
- Hogyan érzékelik a helyi szereplők a zsugorodást, és milyen kormányzási innovációk szükségesek a zsugorodó fejlődési dinamikák kreatív kezeléséhez és az azokhoz való alkalmazkodáshoz, és milyen léptékben?
- Lehet-e nemzeti, regionális és helyi szinten új, alkalmazkodás-orientált területi kormányzási gyakorlatokat azonosítani a zsugorodás kezelése érdekében? Milyen szerepet játszhat a kormányzati innováció (pl. a fejlett digitális technológiák, megosztott szolgáltatások stb. nagyobb mértékű alkalmazása révén) a közszolgáltatások hatékonyabb nyújtásában és az endogén erőforrások mozgósításában a foglalkoztatás és az életminőség javítása érdekében a zsugorodó környezetben?
- Milyen következményekkel jár a vidék zsugorodása az uniós területi kohézióra és a konvergenciára európai szinten, és hogyan kell a vidékfejlesztési és kohéziós politika 2020 utáni jövőbeli végrehajtását a jelenség kezelésére szabni?
A kutatás támogatója: ESPON
Időtartam: 2019.03.01. – 2020.09.30.
Konzorciumvezetők: University of Eastern Finland (Finnország) és The James Hutton Institute (Egyesült Királyság)
Témavezető az RKI részéről: Tagai Gergely
Projekt honlap